Міський методичний кабінет Управління освіти м.Бахмут


remember me

 

 

 

 

День безпечного Інтернету у закладах освіти м.Бахмута

 

На початку лютого в світі відзначається День безпечного Інтернету (Safer Internet Day).

 

Інтернет є таким, яким ми створюємо його щодня: він є кращий і доброзичливий настільки, наскільки кожний з нас є ввічливим та позитивним онлайн.

 

     Глобальна мережа Інтернет – це необмежений ресурс, який може бути використаний як для навчання, так і для відпочинку та спілкування з друзями. Всесвітня павутина змінила уявлення людей про час, відстані, способи спілкування, надання допомоги, можливості заробітку тощо. Завдяки Інтернету сучасна людина отримує в десятки разів більше інформації, ніж її батьки, бабусі, дідусі і більш далекі предки. На жаль, не все, що зустрічається в мережі, – значиме, вірогідне, логічно обґрунтоване та безпечне.

    Ніхто не зможе заперечити, що на сьогоднішній день в Україні проблема безпеки дітей в Інтернеті постала особливо гостро. Кожного року аудиторія користувачів всесвітньої мережі дедалі розширюється і її переважну частину становить молоде покоління - діти та підлітки, які повністю не усвідомлюють загрозу, що може чекати на них у віртуальному просторі. Значимість проблеми безпечного Інтернету потребує постійної уваги з боку школи, батьків. Зміст деяких сайтів шокує навіть дорослу людину. Крім того, Інтернет - це хороше поле діяльності для шахраїв, потрапити на вудку яких у віртуальному просторі набагато легше, ніж оффлайн. Питаннями безпеки підростаючого покоління і дорослих в мережі стурбовані фахівці у всьому світі, тому з 2004 року у другий вівторок лютого відзначається Міжнародний день безпечного Інтернету.

     Щорічна кампанія в Україні проходить за підтримку Європейського оргкомітету Дня безпечного Інтернету та покликана привернути увагу суспільства до цієї проблеми, розказати батькам про ті ризики, на які можуть натрапити діти та підлітки в Інтернеті, та як захистити себе від цих ризиків.

      Заклади освіти м.Бахмута долучилися до проведення заходів до Дня безпечного Інтернету, який цього року пройшов під гаслом «Будь зміною: об’єднаймося для кращого Інтернету».

    У Бахмутських школах було проведено ряд цікавих і корисних лекцій, бесід, уроків, класних годин та виховних заходів за темами «Комп’ютерні віруси та антивірусні програмні засоби», «Небезпеки, що таїть глобальна павутина». Діти отримати можливість ознайомитися із основними правилами Інтернет-безпеки та Інтернет-етики, із цікавими фактами щодо використання мережі Інтернет, переглянувши відеоролики «Інтернет: друг чи ворог?» «Безпека в Інтернеті», «Правила безпечного Інтернету», "Реальні небезпеки віртуального світу", та вебінар для учнів, що проводився ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» за підтримки компанії ТОВ Майкрософт Україна. Аналізуючи переглянуті відеофрагменти, учні дізналися про основні види реальних небезпек віртуального світу, які на сьогоднішній день визнано проблемами людства, – це Інтернет-залежність, фішинг як вид шахрайства, кібербулінг, соціальні мережі як засіб впливу на політичне та соціальне життя людей, використання інформації агресивного змісту, негативний вплив на психіку та здоров’я дитини.

   Учні 8 класів Бахмутської ЗОШ №10 долучилися до виконання практичних вправ з посібника «Букмаркс: керівництво по боротьбі з мовою ненависті он-лайн за допомогою освіти у сфері прав людини».

Старшокласники шкіл №7,10,24 повідомляли про події у соціальних мережах, створюючи свої «Обіцянки щодо безпечного користування Інтернетом у 2017 році» та приєдналися до спільноти у facebook #saferinternetchallenge.

У Бахмутському НВК №11 було проведено лекторій для батьків «Безпека ваших дітей у ваших руках».

Практичний психолог ЗОШ №9 Василь Копилов провів анкетування учнів школи, в ході якого з’ясувалося, що 90% учнів школи користуються мережею удома та в школі, при цьому 60% мають сторінку в соціальній мережі і відвідують її щодня, половина дітей проводять біля монітора комп’ютера від 1 до 4 годин кожного дня, кожна восьма дитина – від 3 до 5 годин, кожна десята – практично весь час після школи. Ця інформація була доведена на засіданні активу шкільного самоврядування, де учасники розробили план дій щодо навчання учнів та їх батьків безпеці в онлайн-просторі.

    До Дня безпечного Інтернету в Бахмутському НВК№11 були проведені засідання динамічних груп педагогічних працівників «Формування медіа-компетентностей старшокласників як невід’ємна складова їх підготовки до ефективної взаємодії із сучасним інформаційним середовищем».

Більш докладнішу інформацію про проведені заходи можна отримати на сайтах загальноосвітніх навчальних закладів за посиланнями
ЗОШ-інтернат №1, ЗОШ №2, №4, №5, №7, №9, №10, №11, №12, №24.

 

  • Завантажити посібник «Освіта в сфері прав людини в Інтернеті» з 5 новими груповими вправами можна завантажити ту т
  • Відео про права людини Інтернет-користувачів можна завантажити тут: http://hr-online.org.ua/ua/kursi/
  • Рекомендації для шкіл можна завантажити тут
  • Рекомендації для батьків можна завантажити тут

Національний комітет Дня безпечного Інтернету в Україні рекомендує під час підготовки до заходів з формування безпечної поведінки дітей та молоді в Інтернеті дотримуватися наступних принципів:

Визнання Інтернету як значущого фактору соціалізації.

Врахування того, що Інтернет є важливою та невід’ємної частиною життя сучасної дитини, простором реалізації більшості фундаментальних прав дитини, зосередження на можливостях, які надає Інтернет та його позитивному впливі на розвиток.

Позитивна атмосфера.

Створення позитивного емоційного фону спілкування та навчання в роботі з формування безпечної поведінки дітей в Інтернеті, надання стимулів, створення ситуацій успіху.

Сприяння обговоренню.

Учні мають можливість обговорювати безпосередній зв’язок теми зі своїм щоденний досвідом користуванням Інтернетом та плануванням подальших дій його безпечного використання, починаючі зі спілкування у соціальних мережах, завершуючи придбанням товарів онлайн.

Відкритість та чесність.

Вчитель має бути відкритим до думок, міркувань, коментарів, пропозицій учнів та чесно визнавати, якщо чогось не знає. Це краще, ніж робити вигляд обізнаності та потрапити у «пастку».

Необмежене навчання.

Учні мають можливість не погоджуватися з іншими та вільно висловлювати свої думки на визначенні питання, а не скеровуються до єдиної «правильної» відповіді.

Участь дітей та молоді.

Учні залучені до планування заходів з безпечної поведінки в Інтернеті та мають можливість обирати ті теми, які потребують розгляду у контексті безпечного Інтернету. Учні залучені в обговорення щодо Інтернету та ролі кожного у його покращенні. Під час заходів вчитель відіграє роль фасилітатора, а не вчителя-інструктора, який тільки дає знання та контролює, що і як повинно бути вивчене.

Надання інформації про механізми захисту та отримання підтримки

Учні мають бути ознайомлені з тим, як повідомити про неналежний або нелегальний контент, який вони бачать у соціальних мережах чи на тих сайтах, якими вони користуються. Учні мають отримати інформацію про організації, сайти, телефони гарячих ліній, де вони можуть отримати підтримку, якщо стали жертвою чиїхось дій в Інтернеті.

Наукова обґрунтованість інформації та відповідність потребам.

Вчитель має використовувати правдиву наукову інформацію для того, щоб попередити розповсюдження пліток, стереотипів, упереджень. Школа може стати простором, де враховуються потреби сучасних дітей щодо практичних знань про безпечне користування Інтернетом.

Дізнайтеся більше про День безпечного Інтернету на www.saferinternetday.org, включаючи інформацію про заходи в Україні: https://www.saferinternetday.org/web/ukraine/sid

День безпечного Інтернету в Україні у Фейсбуці: https://www.facebook.com/UkraineSID

День безпечного Інтернету у Твіттері: https://twitter.com/UkraineSID.